© Ruse24.bg | | Синдикалните организации при РС на КНСБ - Русе изразиха категоричното си несъгласие с проекта на Закона за държавния бюджет през 2010 година. Становището, адресирано до премиера и отговорните министерства, бе разпространено и до медиите. Ruse24.bg запознава читателите си с неговото съдържание:
СТАНОВИЩЕ на синдикалните организации при РС на КНСБ - Русе по проекта на Закон за държавния бюджет - 2010 г.Проектобюджета е изготвен в условията на световна и икономическа криза, която за разлика от другите страни, в България нейното преодоляване се задълбочава. В проекта за бюджет, изработен в условия на криза е недопустимо да се увеличават косвените данъци, а преките да се намаляват. Това натоварва средните и нискодоходните слоеве от населението.
Настояваме за въвеждане на необлагаем минимум, каквато е практиката в страни, които прилагат "плосък данък". Предлагаме да се увеличи необлагаемата сума на ваучерите за храна от 60 на 80 лв. и да се разшири обхвата на ползващите ги. Недопустимо е повишаването на горната граница на данъка върху недвижимите имоти.
Възстановяването на ДДС ще подпомогне българският бизнес, като му предостави оперативни средства за да може да функционира по-ефективно по време на криза.
Очакваното увеличение на броя на безработните от реалния сектор и драстични съкращения в държавната администрация ще доведат до нови сътресения на пазара на труда. При определения бюджет за активни мерки на пазара на труда за 2010 г. страната ни ще се върне на ниво 2003 г. Това ще се отрази не само върху безработните, но и върху разкриването на работни места за неравнопоставени групи на пазара на труда.
Замразяването на МРЗ е необосновано. Замразяването на бюджетните заплати е пример за останалите стопански предприятия, като действие на най - големия работодател в България. Ниски са параметрите на минималното и максималното обезщетение за безработица.
Категорично не приемаме проектите за бюджета на НЗОК и на Министерството на здравеопазването, тъй като те ще доведат до непредвидими социални последици.
Образованието е изключено като приоритетна дейност. Считаме за необходимо единният разходен стандарт за дете/ученик да се увеличи с 10% спрямо предлагания в проекта. Да се увеличи и стандартът за извънкласните и извънучилищните дейности. |