Грижите за малките птичета изискват на всеки час да получават храна. Екоинспекторите ги хранят с ларви на насекоми и им дават вода.
"Направихме консултация със спасителния център в Стара Загора и след това колегите решиха, че птиците няма да могат да издържат пътя дотам и трябва да се полагат грижи, за да им се даде шанс. И от една седмица са вече в клетка. Започнаха да се раздвижват и в момента са в много добро състояние", обясни Рени Петрова от РИОСВ в Русе.
Въпреки че този вид птица е защитен вид, присъствието й в града не е изненада за специалистите.
"Голям синигер е често срещана птица и в градски условия. Разпространена е почти колкото врабчето. Не е мигриращ вид, много е красива, много е сладкопойна", добави Рени Петрова.
Все по-често хората се обръщат към екоинспекцията, когато видят птица или животно, изпаднало в беда.
"Тази седмица получихме четири сигнала за щъркели в безпомощно състояние от територията на регионалната инспекция. Обикновено това са млади екземпляри, които са пострадали или от токов удар, или са изпаднали от гнездото. Имахме сигнал и за едно таралежче", поясни Рени Петрова.
Пострадалите птици и животни се изпращат в Спасителния център в Стара Загора, където да бъдат лекувани и след това пуснати в подходящо за тях местообитание.