© Ruse24.bg | | През януари 2010 г. се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в Северна България и високите полета е между минус 3 и 0˚С, по Черноморието, в Горнотракийската низина и долината на р. Струма - от 0 до 3˚С, а в планинските райони - между минус 8 и минус 3˚С. Месечната сума на валежите през януари ще бъде над нормата, която в по-голямата част от страната е между 30 и 60 mm, в планините и най-южните райони - между 60 и 110 mm. Най-ниските температури през месеца ще бъдат между минус 18° и минус 13˚С, в отделни котловини до минус 22° - минус 23°, по Черноморието - около минус 10°. Най-високите температури през януари ще бъдат между 10° и 15˚С. Броят на дните със снежна покривка в Северна България и високите полета се очаква да бъде около 20, в по-голямата част от Южна България - от 10 до 15, по Черноморието от 3 до 7. Броят на мрачните дни през месеца ще бъде от 15 до 20, а на мъгливите - от 2 до 5. През първото десетдневие на януари времето ще бъде променливо, със значителни колебания на температурите и чести валежи от дъжд и сняг.
През второто десетдневие се очаква студено време, с образуване на снежна покривка в по-голямата част от страната. Тогава е най-вероятно да се получат и най-ниските температури за месеца.
През третото десетдневие тенденцията е към променливо и по-меко време.
Януари е най-студеният месец от годината и обикновено той определя характера на зимата - мека или сурова. Времето обикновено е облачно и мъгливо. При нахлувания на студен въздух от северозапад и североизток вали сняг и се създават условия за снежни виелици, особено в Северна България. В планините често духат силни ветрове, обикновено от северозапад и югозапад. В зависимост от атмосферната циркулация през януари са регистрирани най-големите аномалии на времето в нашата страна. Доминирането на Сибирския антициклон води до чести нахлувания на арктичен въздух и съответно достигане на най-ниските температури в повечето райони на страната - абсолютният минимум за страната е минус 38,3˚С, измерен в Трън през 1947 г. Зачестяването на циклоните обикновено е съпроводено с нахлувания на топъл и влажен въздух. Пътят на средиземноморските циклони е основният фактор, от който зависят количеството на валежите и продължителността на затоплянията в нашата страната. При интензивни затопляния през януари температурите са се повишавали до 20-23˚С. |