Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Институции
Криминални
Бизнес
Други
Трансграничен изследователски проект на БРИЕ развива интегрирана идентичност на Дунавския регион
Автор: Екип Ruse24.bg 12:00 / 30.05.2012Коментари (0)2656
©
Изследователски проект БРОД (Българо-румънски области за добросъседство: изследване на идентичности) с наименование на английски език BRAINS (Bulgarian-Romanian Area Identities: Neighbourhood Study) е вторият проект на БРИЕ по програми на Европейския съюз за трансгранично сътрудничество между България и Румъния. През 2007-2008 осъществихме първия си проект с наименование МОСТ, на английски език - BRIDGE (Bulgarian-Romanian Initiative for Democracy as a Guard post of Europe). 

Проектът беше с образователна цел. Група от 36 български и румънски гранични служители придобиха следдипломна квалификация във връзка с предстоящото присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство. Освен че постигна добри резултати, този проект ни даде допълнителна възможност да осмислим един сериозен проблем, който съпътстваше и развитието на БРИЕ от неговото създаване през 2002 г. При все че границата вече беше отворена, а дистанцията между нас като съседи - символична, ние все повече осъзнавахме, че сме в началото на дълъг път на опознаване и сближаване. Затова решихме, че е нужно да впрегнем "мозъци" и да подготвим изследователски проект, с който да тръгнем по този път. Това означаваше преди всичко да се изправим пред въпросите за идентичността: Кои сме ние - българите и румънците, свързани чрез преодоляната граница? Кои искаме да бъдем; Какво имаме и какво искаме да имаме; Какво правим и какво искаме да правим? Формулираните просто въпроси всъщност са сред най-сложните в обществените науки. Идентичностите са флуидни и многопластови. Ние се самоопределяме, но и други ни определят. Идентичностите са даденост на нашето минало и настояще, но и цел на нашето бъдеще. За тях се водят преговори или войни, те са каузи или предмет на саможертва. 

И всичко това, както казва Елиас Канети в "Маси и власт", заради дарбата на човешкото същество да се преобразява, която поражда ответни усилия да бъде ограничавана. В съвременните изследвания все повече се налага тезата, че идентичността подлежи на социално конструиране. Затова и ние разглеждаме идентичността като процес на предоговаряне на "наши" ценности, истини, интереси спрямо ценности, истини и интереси на "другите". В контекста на Българо-румънския трансграничен регион "наши" са ценностите, истините и интересите на гражданите от двете страни на границата да преодолеят националната периферност и социално-икономическа маргинализация, да договорят и осъществят превръщането му в динамично развиващо се средище на Европейския съюз. Това означава да отстоим наша трансгранична идентичност.

Изследователски проект БРОД е само първата и скромна стъпка към подобна цел. Ние се опитваме да установим потенциала за конструиране на трансгранична идентичност в целия регион. Предмет на изследване са четири типа идентичност - политическа, социално-икономическа, културна и териториална. Иновативната и приложна стойност на проекта се състои в разработването на Зелена книга за българо-румънска трансгранична идентичностна политика. Подобна политика е свързана с консенсус относно бранд на региона. Затова започваме дискусия за силните страни на региона и предлагаме три абревиатури за неговото наименование: БРОД - на български; BRAV - на румънски и ROBULNA - на английски език. Впрочем една от ключовите характеристики на Българо-румънския трансграничен регион е неговото триезичие. Затова и проектът се разработва на трите езика. От страна на Русенски университет участва мултидисциплинарна научна колегия от изследователи и рецензенти, включваща политолози, икономисти, културолози, статистик, експерти по информационни технологии и по връзки с обществеността. Екипът на Стопанска академия Букурещ е представен главно от статистици. Ще се включат и партниращи университети от германо-полския трансграничен регион. Методологията на изследването е публикувана на сайта на проекта www.robulna.eu. 

Предстои социологическо проучване, което обхваща 4 000 лица от Българо-румънския трансграничен регион, представляващи публичния, частния и гражданския сектор. Част от анкетата е публикувана в сайта на проекта и е достъпна за гражданите, които призоваваме да изразяват мнението си on-line. Резултатите от изследването ще бъдат докладвани на международна конференция, която ще се проведе през декември.

Проектът обхваща и други дейности. С триезична книга, озаглавена БРОД /съответно BRAV, ROBULNA/, се представят 16-те области на региона въз основа на мнението на гражданите от тези области. Тя ще излезе от печат през юли и заедно с допълнителен пакет от промоционни материали ще бъде разпространена сред всички 4000 респонденти и сред участниците в конференцията.

Проектът разкри 16 нови работни места. Трудови договори са сключени с млади експерти, които представляват своите области и работят като трансгранични сътрудници. За тях ще бъде организирано специално подготвено обучение в рамките на БРИЕ.

Проектът създава епистемична общност за Българо-румънския трансграничен регион. Подобни общности са практика в Европейския съюз и международните отношения. Тяхната функция е да "осветляват" политическия процес и да генерират политически иновации.

Най-съществената характеристика на проекта е потенциалът за неговото продължаване. Една следваща негова фаза ще предложи Бяла книга за трансгранична идентичностна политика и ще осъществи пилотните й дейности.

Накрая бих желала да изразя благодарността на нашия екип към администрацията на програмата за трансгранично сътрудничество в МРРБ-София, в Калараш и в Плевен, към управляващия орган в Букурещ; към всички структури на двата университета, които имат принос за осъществяване на проекта - Финансово-счетоводен отдел, Обществени поръчки, Човешки ресурси, Информационно и компютърно обслужване, Връзки с обществеността. Високо ценим съпричастността на двамата ректори - проф. Белоев и проф. Настасе, без която проектът би бил немислим.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Хороскоп за деня
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Предаване "Цветовете на Пловдив"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: