Шестима млади творци от Хамбург и Касел ще открият отворено ателие в Русе от 4-ти до 12-ти април по повод на тазгодишните Седмици на Германия в България. Със своите новаторски творби те ще представят актуалните тенденции на немската културна сцена. Ще представят произведения в областите печатен дизайн, филм, мултимедия и фотография. Пристанищния град на р.Дунав ще се превърне в място за обмен на креативни идеи в областта на изкуството. Централата на "АртПорт" ще е Дом Канети. Художниците не само ще покажат вече създадени творби, които ще донесат със себе си от Германия, но и ще сътворят нови в отворените си ателиета и уъркшопи. Някогашната търговска къща на семейство Канети ще предложи на творците креативно пространство, в което да се развихрят и да контактуват с местната общественост. От 6-ти април русенци ще имат възможността да наблюдават процеса на творчество на живо. На 10-ти април ще открием с вернисаж заключителната изложба под заглавие "MAUT" (Пътен данък).
На 10-ти април от 11:00 ч. Ви каним на пресконференция в Дом Канети, на която ще присъстват творците от Германия и ще покажат творбите си.
MAUT (Пътен данък) обединява концепциите на шестимата млади творци, като мобилността, културата и движението на стоки между Изтока и Запада ще зададат лайтмотива за техните творби в пристанищния град:
Митко Митков, русенец по произход, твори зад обектива. Със средствата на фотографското изкуство преоткрива творчески гледната си точка към България и новата си страна - Германия.
Щефан Фукс и Мариус Шварц, и двамата хамбургски студенти от школата на Проф. Инго Оферманс творят заедно в областта на печатния дизайн под името ШВАРЦФУКС. В Русе не само ще ни покажат свои готови творби, а и ще построят отворен бар като инсталация, която ще има за цел да ускори обмена на идеи между присъстващите.
Филип Пихлер също следва в Академията за изящни изкуства в Хамбург, в класа на Проф. Андреас Сломински. Тои ще отправи провокация към публиката със своята открита инсталация - мистично обменно бюро.
Каспар Зенгер, хамбургски студент от класа на Проф. Мат Муликан разглежда в своята инсталация от фотографии и предмети символите на реалното и привидното в наследството на Източна Европа.
Даниел Щубенфолс, впечатляващ поглед към общественото пространство в града. Подобен проект - в градски контекст - е вече факт в Германия и ще бъде интегриран в изложбата. Даниел Щубенфол следва в Академията по изкуствата в Касел при Проф. Бернхард Принц и Проф. Бьорн Мелхус.
Проектът на Международно дружество Елиас Канети се осъществява в сътрудничество с Академията за изящни изкуства в Хамбург и Русенската градска галерия в рамките на Седмици на Германия в България, с финансовата подкрепа на Посолството на Германия в София / Министерството на външните работи на Федерална република Германия и Фондация Робърт Бош. Благодарим също на Русенска Опера и Русенски Театър за организационната подкрепа. |