© Ruse24.bg | Илюстративна снимка | На постоянен тормоз са подложени русенци заради среднощни гонки по главните булеварди в града, съобщава БНТ. Почти всеки ден в полицията има нови сигнали за нерегламентираните състезания. Хората обаче не се осмеляват да застанат с името си зад тях, а липсата на свидетели е причината да няма нито един санкциониран до сега.Булевард "България" е един от четирите, по които в Русе най-често се организират гонки. Той е в ТОП 4 на местата за незаконните среднощни надпревари. Останалите са булевардите "Липник", "Христо Ботев" и ремонтираният преди година "Тутракан". Нарушителите най-често избират улици, където настилката е добра, а отсечките са сравнително прави. Профилът им най-общо казано е - млад шофьор със сравнително бърз автомобил или мотоциклет. А профилът на потърпевшия - всеки, който живее близо до тези пътни артерии и чува шума на двигателите или трябва да пресече в по-късните часове.
На този шум са подложени десетки русенци, които имат апартаменти близо до булевардите "Христо Ботев", "Липник", "България" и "Тутракан". Собствениците на бързите коли и мотори, решили да тестват скоростта им, обикновено остават анонимни за потърпевшите. Гонките се организират късно, след 21-22 часа и хората успяват само да чуят звука на форсираните превозни средства от балкони и тераси. Пенка Папазова живее до булевард "България" и също е подложена на този тормоз почти всяка нощ.
Пенка Папазова: "Бръмчат, шумът е друг, не е като обикновено каране. Така си мисля, не ги виждам. Как да не е опасно, нали и аз имам деца, шофьори, и се притеснявам."
Въпреки сигналите, задържани нарушители няма. Причината е, че участниците в гонките се предупреждават по между си, когато видят приближаващите полицейски автомобили. А и състезанията са твърде кратки.
Гл. инспектор Румен Кръстев, началник на сектор "Пътна полиция" в КАТ - Русе: "Те не са продължителни, за няколко секунди по определена отсечка, в рамките на 30 секунди вдигане на скоростта и спадане до следващия светофар. Нямаме до сега конкретен подаден сигнал с конкретни превозни средства и конкретен очевидец и това е един от проблемите. Това, което правим, като дейност е профилактично изпращаме нашите екипи на полицията по тези булеварди в късните часове да правят обход."
От светофар до светофар, такива са незаконните надпревари по другия булевард включен в ТОП 4 за гонките - "Липник". Пътят минава през един от големите квартали и е наситен с пешеходни пътеки.
Невена Димитрова: "Това е притеснително за всички, опасно е за възрастни, за деца. Почти всяка вечер те се чуват в квартала. Шумът е ужасен просто, изтрайваме някак."
Свидетелите на гонките понякога успяват да заснемат нарушителите и да направят видеоклипове, които пускат в социалните мрежи. Възмущението им обаче не е достатъчно, за да спре неразумните водачи.
Гл. инспектор Румен Кръстев, началник на сектор "Пътна полиция" в КАТ - Русе: "Ако този, който е направил клипа, застане зад него с данните си като име адрес и телефон за връзка и да може да посочи конкретните превозни средства, разбира се, че може да бъде взето административно отношение."
Мода сред нарушителите с мотоциклети напоследък е да прикриват по специален начин номерата на превозните средства, за да останат анонимни за свидетелите. Но те могат да бъдат санкционирани, защото, правейки това, са в нарушение на закона, обясниха от полицията.
Засега в Русе не е имало инциденти, заради незаконните ралита по градските артерии, но преди месец на полигонът край Русе е имало сблъсък между две коли докато водачите им са се опитвали да карат с приплъзване, или както още го наричат - дрифт. Единият от водачите не е имал книжка. През лятото на миналата година имаше случай на загинал, за който се твърдеше, че е участвал в гонки. Надеждите на русенци са подобни трагедии да не се повтарят. |