"А, страшна работа, трошат, изнасят, нищо здраво не остана", сочи мургава майка към бившето помощно училище "Св. св. Кирил и Методий" на ул. "Йосиф Цанков" 120 в Русе. Сградата на върха на ромското гето "Селеметя" сякаш е преживяла бомбардировки. Прозорците зеят до един, врати на класните стаи са отнесени с касите, паркет вече няма. Няма и късче кабел, нито метална рамка, нито радиатор, всичко е задигнато за скрап.
"Скъпи ученици, пазете сърцата си чисти! Не забравяйте първите си учители! Пожелаваме ви весела ваканция и много игри! Сбогом!" - се чете на една оцеляла черна дъска.
Писано е преди 4 г., когато училището беше закрито. Тогава общината спаси част от имуществото, прехвърли го в друго училище.
Вятърът блъска увиснал шперплат и плафони от бившето осветление. Навсякъде вони на мръсотия и отходна яма. Тук-там се виждат употребявани презервативи и спринцовки.
От разбитото крило, където е била детска градина "Звънче", наднича рисунка от горска приказка. Навън две майки минават край безсмисления знак за ограничение на скоростта на 20 км и надписа "Внимание, деца!" до оградата.
Преди две години просветният министър Даниел Вълчев най-после подписа "Светите братя" да станат общинско училище. Но чак на 4 март т. г. министърът (вече новият) на регионалното развитие и благоустройството е отписал имота от актовите книги за държавна собственост, обясняват от кметската управа.
"Няма да е лесно разпореждането с този имот", не крие заместник-кметът Александър Неделчев. Идеята е бившето училище да стане административна сграда за обществено и делово обслужване, ако се намери инвеститор или наемател. Така ще може да се възстанови и детската градина.
Остава новият просветен министър да одобри промяната в предназначението на имота. И да се намерят пари. А и да се осигури ред. "Общинарите ще полудеят с тия чевръсти обитатели наоколо", подмятат минувачи, които знаят какви са плановете за сградата.
Източник: в. "Труд" |