Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Институции
Криминални
Бизнес
Други
Златна монета на никейския император Йоан ІІІ Дука Ватаци е намерена в Червен 
Автор: Екип Ruse24.bg 11:58 / 10.09.2024Коментари (0)1209
© Регионален исторически музей
Златна монета (перпера) на никейския император Йоан ІІІ Дука Ватаци (1222 – 1254) е сред първите находки, открити по време на започналата археологическа кампания в Червен. Находката е намерена в южното подножие на Междинната крепостна стена в западната част на средновековния град. Монетата добавя нови аспекти към познанията и вече установената хронология на обитаване на западния хълм на Червен. за това съобщиха от Регионалния исторически музей в Русе. 

Усилията на археологическия екип по време на започналият 57-и поред археологически сезон на Средновековен град Червен са съсредоточени върху разкриването на нов сектор от Междинната крепостна стена на западния хълм на крепостта. През изминалата седмица бяха проучени скални изсичания южно от укрепителното съоръжение, както и основите на сгради по северното лице на стената. Находките до момента включват монети (ХІV – ХV в.), върхове на стрели, части от украшения, трапезна и кухненска керамика.

Съществуването на укрепителното съоръжение бе потвърдено по археологически път през 2023 г., когато бе разкрит сектор с дължина от 20 м, разположен югоизточно от Църква №16. Въз основа на откритите 462 бр. находки (монети, керамика, въоръжение, предмети от всекидневието) се установи, че Междинната крепостна стена е изградена в първите години след османското завоевание на Червен през 1388 г. и е функционирала през първите две десетилетия на ХV в. – време на междуособици в Османската държава, на въстание на българите за отхвърляне на чуждата власт, както и на военни походи на влашкия войвода Мирчо І Стари на юг от Дунав. Самата сграда на Църква №16, разположена по протежение на главната улица на Червен, е била включена в структурата на укрепителното съоръжение.

Ръководител на археологическите проучвания е Светлана Великова от Регионален исторически музей – Русе, а научен консултант – доц. д-р Деян Рабовянов от Националния археологически институт с музей – БАН, Филиал Велико Търново. Разкопките се извършват от специалисти от Русенския музей, от Сливен и Павликени, докторанти и студенти от Софийски университет "Св. Климент Охридски“, Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий“, Русенски университет "Ангел Кънчев“, и Пловдивски университет "Паисий Хилендарски“. Археологическата кампания е финансирана от Министерство на културата по програмата за теренни археологически проучвания и теренна консервация през 2024 г.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Искат закриването на въглищни централи у нас
Катастрофи в България
Задържаха Джейхан Ибрямов по разследване за купуване на гласове
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: