© Ruse24.bg | | Грипът е на 1000 км от България. Той вилнее в Холандия, Малта и Италия, съобщи д-р Ангел Кунчев, главен държавен санитарен инспектор. Епидемиологът добави, че в Европа вълна от заразата все още не се е вдигнала, но четвърта поредна седмица се увеличава процентът на положителните проби за грип. "През последните 7 дни на 2011 г. те достигнаха 6,5% от 540 изследвани, а през предходната седмица бяха 4 на сто", уточни д-р Кунчев. Според него в края на януари или началото на февруари грипната вълна вече ще е заляла Европа.У нас в момента в настъпление са респираторните вируси, които атакуват гърлото, съпътствани с висока температура и хрема. В последната седмица на м. г. средната заболеваемост в страната бе 99 души на всеки 10 000. В Шумен и Русе е съответно 143 и 147 души на всеки 10 000 българи, във Видин - 150, в Плевен - 190, а в Хасково - близо 200. "При такава статистика, каквато е в Хасково, по време на грип се обявява епидемия. Но в настоящия момент не става дума заопасния вирус, а за феномен", разясни д-р Кунчев.
Според него друга вирусна вълна в България преди идването на грипа, няма да има. Той напомни, че последната атака на вирусите стартира преди две седмици чрез парагрипни инфекции. Но през изминалата седмица се отчете спад на заболеваемостта.
Резултатите от изследванията за грип, които се правят в държавите от ЕС, показват, че 62% от положителните проби се дължат на вида "Пърт". А не на свинския грип, който е отчетен в останалите 38%. "Все още обаче е рано да се каже дали тази година ще преобладава "Пърт" или H1N1", заяви д-р Кунчев. Той е категоричен обаче, че до по-тежко разболяване води именно свинският грип. "Засяга хората в активна, по-млада възраст, бременните и тези с наднормено тегло. Докато "Пърт" "харесва" повече възрастните с хронични заболявания и по-малките деца", обясни епидемиологът. И двата щама обаче се предават пред утвърдилите се антивирусни медикаменти.
"Вече сме разпоредили на регионалните здравни инспекции да осигурят необходимите количества от антивирусните средства на общопрактикуващите лекари, на спешните звена и на отделенията, в които ще се приемат пациенти. Става дума за детските, вътрешните и пулмологичните клиники", изброи д-р Ангел Кунчев. Той подчерта, че доставяните количества от медикаменти ще са абсолютно безплатни.
"Започването на лечението навреме е от огромно значение, защото не само че спира усложненията, но и буквално спасява живот. Доказа го практиката от последните 2 години", завърши д-р Кунчев.
Източник: в "Труд" |