Светлана Станева стана първата българка достигнала до медал на световно по бокс
Автор: Екип Ruse24.bg 12:45 / 19.05.2012Коментари (0)340
©
Българка за пръв път достигна до медал на световно първенство по бокс. Светлана Каменова Станева /категория 57 кг/ си тръгва с бронз от турнира в Китай, който приключва днес. Това е най-доброто представяне на наша спортистка на такъв форум, тъй като досега успехът ни е стигал до пета позиция в крайното класиране.

Станева имаше три успешни срещи на световния ринг - срещу туркинята Наджегхан Гюл, представителката на Казахстан Сания Сутанкизи и корейката Кил Ким. На полуфинала в Китай Станева отстъпи на американката Тайра Браун, която стана и световна шампионка в категорията. "Мачът се игра при първи успешен рунд за българката, но травмата в едната ръка не й даде възможност да издържи впоследствие", коментира треньорът на националния ни женски тим Павел Сяров. Въпреки това седемте победи на българките на ринга в Китай са успех за родния бокс.

Световното първенство е и квалификация за Олимпиадата наесен, но категорията на Светлана Станева не е олимпийска.

Друга българка - Стойка Петрова - достигна четвъртфинала на турнира в категория 51 кг, а Деница Елисеева игра осминафиналите в категория до 60 кг. Дали Стойка Петрова ще получи олимпийска квота ще стане ясно до 9 юли.

Четвъртата националка - Десислава Лазарова (до 75 кг) отпадна от надпреварата в първата си среща срещу бивша световна шампионкаАна Лаурел (Швеция). Силната противничка на нашенката стигна до финала в Китай и взе сребърен медал.

Седмото издание на Световното първенство по бокс за ще бъде започнено с рекорден брой участнички. Турнирът е и квалификационен за Олимпийските игри в Лондон тази година, където ще бъде дебютът на женския бокс. Повече от 340 боксьорки от 77 страни участваха в състезанията в Китай.