© Ruse24.bg | | С навлизането на цифровизацията на телевизионния ефир българите ще имат възможност да гледат до 10 пъти повече канали абсолютно безплатно. Това стана ясно по време на дискусията "Година преди старта: дигитална България", организирана от Съвета за електронни медии (СЕМ).При аналоговото разпространение всяка програма заема отделна честота. В цифров ефир на една честота могат да се пуснат между 6 и 10 програми, в зависимост от качеството на картината и звука, обясни същината на дигиталния процес Владимир Рангелов, търговски директор на "НУРТС Диджитъл", която бе избрана за изграждането на първите два етапа от цифровизацията. По думите му основни предимства на дигиталното излъчване, което трябва да влезе у нас от 1 септември следващата година, са ефективното използване на честотите, високото качество на картината, увеличаване на броя на програмите и покритието, както и напълно свободният, безплатен достъп. Цифровизацията ще даде възможност и за излъчване на канали с висока резолюция в национален ефир.
Около 50% от хората в страната са абонати на кабелни мрежи, 25 на сто разчитат на сателитен сигнал, едва 1% използват компютърната платформа IPTV. Така всеки четвърти българин все още разчита на старомодната антена, за да гледа телевизия, обясни Рангелов. По думите му цената на цифровото излъчване е значително по-ниска от тази на аналоговото разпръскване, като разликата може да достигне до 75%, в зависимост от канала.
Форумът бе открит от президента Росен Плевнелиев, който призова за мащабна информационна кампания и добро планиране на въвеждането на новата технология. Той беше категоричен, че хората трябва да знаят какво предстои и какво им е необходимо, за да приемат дигиталната телевизия. Държавният глава цитира допитване, според което едва 14% от българите са наясно какво представлява този процес.
"Все още има хора в по-малките населени места, които нямат кабелна телевизия, защото не могат да си го позволят. Дигиталната телевизия е решение за тях и ще доведе до достъпност и разнообразие на медийното съдържание", коментира Плевнелиев. Той призова всички ангажирани с цифровизацията институции да обединят усилия, за да бъде успешно завършен процесът, и подкрепи създаването на специализиран орган, който да се занимава с това.
Президентът посочи, че в съседна Македония дигиталната телевизия отдавна е факт, а в Гърция и Сърбия вече активно работят за въвеждането й.
Източник: в. "Монитор" |