Първоначално те успяха да наложат позицията си на Председателския съвет, който одобрява дневния ред на сесията, но стремежът на техния лидер Ханес Свобода да блокира настояването на Групата на ЕНП в пленарна зала беше отхвърлен с мнозинство.
Не само евродепутатите от Европейската народна партия, но и "зелените", и консерваторите, а и някои от самите социалисти, изказаха загриженост за това, което се случва в нашата страна. Те пожелаха в пленарна зала да се дискутират проблемите, свързани с пълната зависимост на едно европейско правителство от една антиевропейска партия и неговите задкулисни скандални назначения, довели до масови граждански протести, продължаващи вече 19-ти ден.
Манфред Вебер, зам.-председател на Групата на ЕНП поиска малкото останали в залата социалисти да му разтълкуват думите на техния лидер Свобода, че се е наложило БСП да глътнат горчивия хап на крайно дясната партия Атака, но не е разбрал, какво им е дадено в замяна - пари ли са били обещани, постове ли? Руско влияние ли е имало?
"Какво се случва в България", запита Вебер и посочи, че още първите назначения у нас са силно обезпокояващи - борбата срещу организираната престъпност вече не е в МВР, десетки хиляди граждани протестират по улиците, което не е добър признак за демокрацията в страната и върховенството на закона.
Германският евродепутат изрази надеждата, че Еврокомисията ще продължи да следи случващото се в България.
"ЕНП ще направи всичко възможно, върховенството на закона да се върне в България. Искаме нови избори" каза Манфред Вебер и завърши с думите, че "вместо Борисов да стане министър-председател, социалистите сключиха договор с дявола".
По думите на испанския евродепутат Агустин Диаз де Мера, Бойко Борисов и Цветан Цветанов са свършили чудесна работа и са били много ефикасни в борбата с организираната престъпност, за разлика от сегашното правителство, което затвори ГДБОП и сложи начело на ДАНС полицията, за да покрие нещата. Той намира за силно обезпокоително и фатално за демокрацията обстоятелството, че социалистите c техните спечелени 26,1 % от гласовете на гражданите и 7,3 % на Атака дават като резултат страховита смесица.
Германският евродепутат Михаел Галер поиска да разбере, "защо основната грижа на министъра на външните работи Вигенин е да възстанови всички дипломати с принадлежност към държавна сигурност и да направи Георги Димитров, който също е с принадлежност към ДС, главен секретар на Министерството на външните работи?". Той запита още защо беше закрита националната служба за борба с организирана престъпност, въпреки че службата е имала отлично сътрудничество с други държави-членки и се е справяла успешно с организираната престъпност?.
"Това, разбира се, застрашава криминалната олигархична структура, и точно заради това г-н Пеевски е трябвало да стане шеф, лицето, което е от ключово значение, бидейки собственик на телевизионния канал TV7, по който бяха разпространени грешни слухове и твърдения за изборни измами", заяви г-н Галер. Според него това е възнаграждение, координирано от лидера на социалистите в Европа Станишев. Той отправи препоръка към европейските социалисти да проведат сериозен и тежък разговор с него.
За австрийския евродепутат Хуберт Пиркер опитът за назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС е нещо, което е нечувано и единствено по рода си в цяла Европа - човек с такава квалификация, съмнително минало и връзки, да бъде назначен на подобен пост.
Ръководителят на българската делегация в Групата на ЕНП Андрей Ковачев призова своите колеги евродепутати от БСП и ДПС да му отговорят с "да" или "не", "дали правителството на Орешарски и този парламент биха оцелели при едно друго парламентарно поведение на Атака?" , на което той не получи отговор.
В заключение еврокомисарят Вивиан Рединг отбеляза, че Европейската комисия е загрижена за България и ще остане бдителна за случващото се в нашата страна.