© | | Гласуването е задължително. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене този текст от Изборния кодекс след бурни близо тричасови дебати.109 от ГЕРБ, ПФ, АБВ, двама от РБ и 7 от БДЦ гласуваха "за", 74 бяха "против" - 1 от ГЕРБ, БСП, ДПС и 13 от РБ, 3 от БДЦ и 5 независими, а 10 от РБ, БДЦ, "Атака" и независими се въздържаха.
ДПС ще сезира Конституционния съд за този текст. Този запис е в противоречие с основния закон и ще бъде отменен веднага, без колебания, обяви съпредсесателят на партията Четин Казак. Той поиска депутатите, които подкрепят референдума на Слави Трифонов, в който има въпрос за задължителното гласуване, да гласува "против" текста в Изборния кодекс. "Или желаем да чуваме гражданите дали са съгласни да бъдат задължени да упражняват правото си на глас, или не искаме да ги чуем и ще предрешим въпроса в кодекса", обясни Казак.
Въвеждането на този текст е недопустимо и противоконституционно. Преобразуването на едно от основните конституционни права не може да бъде осъществено нито с обикновен закон, нито с кодекс, нито дори с обикновена поправка в конституцията, категоричен бе юристът от ДПС.
Казак цитира премиера Бойко Борисов с народната поговорка: Насила хубост не става. "Насила не можеш да накараш хората нито да те заобичат, нито да гласуват за теб. Със задължение няма да си осигурите по-голяма подкрепа, нито един проблем няма да решите", обърна се той към управляващите.
Колегата му Мустафа Карадайъ пък поиска да се добави в текста, че ще се гарантира правото на всеки български гражданин да гласува.
Против въвеждането на задължителното гласуване се обявиха и от БСП. Янаки Стоилов поиска първо да се чуе мнението на хората в референдум. Народното събрание да се поставя над гражданите е недопустимо, категоричен бе червеният юрист. Колегата му Чавдар Георгиев също обяви, че няма как гласуването да е задължително и поиска да се запише в текста, че това е свободно и доброволно право.
Дори Адам, макар и при ограничени обстоятелства, пак е направил своя избор, даде пример пък Георги Божинов.
Надали има по-ясен знак за голямата пропаст между гражданите и политиците от гласуването на Изборния кодекс. От вниманието, което му отделяме, в сравнение с въпросите, които вълнуват милиони българи, включи се и лидерът на ДСБ Радан Кънев. И обяви, че отдавна не е виждал толкова пълна пленарна зала, с което предизвика реплики и викове от колегите си, че той не ходи редовно на работа.
"Занимаваме се със себе си и с нещо по-лошо - с това по насилствен законодателен път да задължим гражданите да запълнят огромната пропаст между нас и тях, която сами сме изкопали. Искаме пропаст, която е наш грях, да бъде запълнена чрез вменяване на задължение на другиго да гласува", каза Кънев. И обясни, че не може да се задължат хората да вярват на политиците, след като в последните години с негласуването има най-тежката демонстрация на липса на доверие.
Кънев обори аргументите на патриотите за въвеждането на задължителен вот. Първото било да се намали резултата на ДПС, защото техните избиратели гласуват под строй. "В любов към ДПС не можете да ме обвините, но така няма да решим проблема. Който вади този аргумент, слабо познава моделът на етническите турци", аргументира се Кънев. И обясни, че като се задължат всички да гласуват, управляващите ще бъдат изненадани от по-висок резултат на ДПС.
Втори аргумент е, че ще се борим срещу купения вот - защо слагаме каруцата пред коня, попита Кънев. И обясни, че на последните избори е имало купен вот и в общини, в които е нямало присъствие на ДПС. И защо искате да подкупим гражданите с техните пари като данъкоплатци.
Не мога да приема да се държим като стара мома, която си търси млади избиратели с пари по насилствен път, отсече лидерът на ДСБ.
Защо да задължаваме хората да ни харесват, нека ги накараме да харесат това, което правим, чрез стимули, предложи пък колегата му от РБ Настимир Ананиев.
"Карате човек да отиде задължително до урните, въпреки че не може да ви понася, и мен в това число, след което му казвате - че ще му зачетете гласа за най-първите и абонираните. Тези опити за служебни победи и мимикрия на народна любов не са от вчера", включи се и Гроздан Караджов. И обясни, че има много хора, които вече няма къде да избягат от държавата и да се скрият от политиците.
Още през 1892-1893 г. Алеко ги е описал тия хубавци като вас, дето внасят тези текстове, каза още Караджов и цитира член 5 от неговия избирателния закон, който всъщност е фейлетон, с искане да бъде включен в настоящия кодекс: "3 дена преди избора, както и в самия ден на избора, почва се морално влияние върху избирателите и арестуването на разсъждающите. Ако са заети - полицията се грижи да пусне вместо тях бюлетините."
Ето ви решението - защо ще задължаваме хората да гласуват и да обясняват, че не ви харесват, след като може полицията да гласува вместо тях, обърна се депутатът от РБ към ГЕРБ и ПФ.
"О, неразумний депутатино, поради що се срамиш да си кажеш истината - лъснахте, че за пореден път е важно да се прегърнете с ДПС и да защитите точно тази противоконституционна партия под мотива, че задължителното гласуване е нещо много страшно", отвърна му Димитър Байрактаров от ПФ. И обяви, че леви и десни се прегръщат срещу българския гражданин.
Дискусията се превърна в спор за ДПС. "Това е етническа партия, техните избиратели гласуват по задължение и това е социален и политически феномен, с който трябва да намерим начин да се справим. Не можем да накажем целия български народ със задължително гласуване, само, за да накажем ДПС", категоричен бе Караджов.
Лъсна истината - че въвеждате този текст като анти-ДПС. Но го правите анти-конституцията на България, скочи депутатката Ферихан Ахмедова. Недопустимо е точно вие да се наричате патриоти - ако не зачитате върховния закон на страната си, няма как да зачитате нищо друго, обърна се тя към ПФ.
Вие карате хората под строй да гласуват и ни карате да направим това, отвърна й Юлиян Ангелов.
Този текст не е против ДПС, защото само ще сплоти избирателите им, обяви ген. Атанас Атанасов от РБ. Той обяви, че въвеждането на задължителното гласуване е глупост от юридическа гледна точка. И обясни че без санкции не може да е задължително. И било противоконституционно.
След като се възмущавате, че ДПС са въвели такива лоши практики, защо искате целия български народ да го закарате под строй да гласува, попита Атанасов патриотите.
Подобни предложения винаги работят срещу този, който ги е предложил, предупреди Ферихан Ахмедова от ДПС. Ние нямаме нужда да се занимава някой с нас, нямаме нужда някой да ни организира. Занимавайте се със себе си, обърна се тя към колегите си.
Убеден съм, че ще си създадем един Франкенщайн, от който после трудно ще можем да се отървем, каза зам.-шефът на ДБГ Найден Зеленогорски. Той обясни, че свободата е право на избор, но такава не може да има, когато се налага задължителен избор. Това е като да накараш насила някой да работи на компютър или да го задължиш да свири на пиано, без да е осъзнал, че има нужда от това. Каква музика ще чуят ушите ви, попита Зеленогорски. И предположи, че подобна забрана най-вероятно ще мобилизира електората на ДПС и те ще имат още по-голяма тежест.
Един от мотивите ни наистина е да намалим влиянието на малки немотивирани етнически групи, призна лидерът на НФСБ Валери Симеонов и обясни, че демокрацията е тежко болна. Но допълни, че статистиката показва, че резултатите на ДПС на всеки следващ избор спадат и те няма откъде да набират повече електорат. След 25 г. хората разбраха, че ДПС е един икономически октопод, базиран върху етнически и религиозни подбуди, обясни съпредседателят на ПФ.
Никой не спори, че демокрацията е болна, но даваме лекарство, което ще задълбочи болестта с много тежки последици, репликира Радан Кънев. "Срамно е да седим в тази зала и да обсъждаме как да намалим резултата на една партия, вместо да си вдигнем ... и да търсим доверието на избирателите на ДПС. Не по законодателен път да се чудим как да им затрудним живота, а като г-жа Караянчева да работим много в смесени региони", каза Кънев.
Ние сме силна, мощна партия, щом предизвикваме такъв дебат, който няма аналогия в ретроспективен план, заяви Тунчер Карджалиев. Това покачвало самочувствието на членовете и поддръжниците на ДПС.
Не чрез задължителен вот, а чрез интеграция можете да минимизирате нашата сила, допълни той. Интеграцията съдържа една компонента - признаване на идентичността, а асимилацията води до естествена реакция за единение, обясни депутатът от ДПС.
Не са анти-ДПС тези, а антимонополизирането и антимафиотизирането на вота в смесените региони, каквото правите вие, скочи Гроздан Караджов. И обяви, че текстът не е срещу партията , а е срещу неподходящите мафиотски практики на ДПС.
Източник: "24 часа" |