Второ правителство не може или не иска да реши вече 6 години един елементарен въпрос - уреждането на собствеността на Гребната база в Николово. Както е известно, клубовете по кану - каяк и академично гребане настояват тя да бъде извадена от активите на "Напоителни системи" и да бъде деактувана от държавна в общинска собственост. Сагата започна още по времето на аграрния министър Мехмед Дикме. После щафетата пое приемникът му Нихат Кабил, който обеща да разреши проблема, но така и не стори нищо. Сега на безплодни къси пасове топката разцъква Валери Цветанов. Последният пример за немарливостта на държавата са две писма, с които вестник "Утро" разполага. Едното е от 4 септември 2008 година, в което кметът на Русе Божидар Йотов припомня за пореден път случая на Министерския съвет и на председателя на Държавната агенция за младежта и спорта Весела Лечева. Молбата му е известна - имотът да стане общински и да се прехвърли за безвъзмездно ползване. Единствената адекватна реакция е на Весела Лечева, която разглежда документа доста бързо и само 15 дни по - късно пише до министъра на регионалното развитие и благоустройство Асен Гагаузов и до министъра на земеделието и храните Валери Цветанов.
"Във връзка с образуваната преписка за безвъзмездно прехвърляне в собственост на община Русе на недвижим имот - частна държавна собственост - ДАМС изразява положителното си становище", пише Лечева. Остава уважаемите Гагаузов и Цветанов да задвижат бюрократичната машина, но те цели 5 месеца не си помръдват пръста.
Според Тодор Бонев, шеф на клуб по кану - каяк "Локомотив", законът ги задължава да дадат отговор в рамките на 10 дни. Такъв обаче няма и до днес. За Гагаузов и Цветанов Гребната база в Русе не стои на дневен ред. Дали пасуват от бюрократична леност или са някак мотивирани да мълчат - само те си знаят.
Вероятно задачката да бъдат събудени трябва да се поеме от русенските депутати по време на заседанията с парламентарен контрол. Всъщност Елеонора Николова бе единствената, която повдигна този въпрос от трибуната на Народното събрание. Другите и колеги също могат да отидат на езерото в Николово и да видят какво представлява ошушканата като след тайфун от "Напоителни системи" чудна някога сграда. |