© | | Спечелилият Приза за "Научна дейност и разработки" на международното селскостопанско изложение "Агра'2009" на Пловдивския панаир "Технологичен комплекс от машини за минимална обработка на почвата на наклонени терени" е дело на екип с ръководител доц. Христо Белоев, ректор на Русенския университет. В научния колектив участват и учени от Институтите "Пушкаров", по мелиорации и механизация в София и по царевицата в Кнежа. Конкурсът за иновации изложението "Агра" провежда за първа година и в него са участвали 89 изделия на български и чуждестранни участници. Най-много разработки са били номинирани в категорията "Научна дейност и разработки", в която отличеният технологичен комплекс се е състезавал с 34 иновации.Иновативната конфигурация за почвообработване е утвърдена за внедряване в практиката от Експертен съвет на Селскостопанска академия. Комплексът включва комбинирани машини за работа по наклонени терени при отглеждане на царевица и пшеница. Отличителни за него са високите екологични ефекти върху почвата. От 3 до 8 пъти се намалява ерозията на почвите в сравнение с традиционните технологии. Влагозапасяването също се увеличава чувствително.Намалява се съществено и нежелателното уплътняване и втвърдяване на почвата, а добивът от двете култури се повишава с 15 до 20%.
Иновативната технологична разработка е експериментирана през последните 5 години в землището на с. Тръстеник, а през миналата година - и в с. Екзарх Йосиф. И на двете места екологичните ефекти и ръстът на добивите са потвърдени. В България над 50% от площите за отглеждане на царевица и пшеница представляват наклонени терени. Отличената технология е ефективен инструмент за постигане на устойчиво земеделие в производството на тези култури. Една от машините вече е патентована, а две фирми са заявили интерес да произвеждат комплекса.
Доц. Белоев споделя, че работата по изследването и внедряването на технологията продължава, защото разработката е един от приоритетите на бъдещия „Регионален център за устойчиво развитие и използване на земеделска и транспортна техника". Неговото създаване се финансира по проект на Националния фонд за научни изследвания с 540 000 лв.
Победителите са получили наградата си на специална церемония на 18 февруари в хотел „Санкт Петербург" в Пловдив от министъра на земеделието и храните Валери Цветанов и изпълнителния директор на Пловдивския панаир Георги Гергов. |