Спортните новини: Днес (1) | Вчера (1)
Лукойл най-накрая победи в Русе, изравни финалната серия
Автор: Екип Ruse24.bg 09:43 / 16.05.2009Коментари (0)454
Баскетболистките на Петко Маринов си свършиха работата, за която бяха дошли в Русе за първите два мача от финалната серия при жените. Те успяха да победят със 74-67 Дунав Еконт във втората среща и по този начин изравниха серията 1-1. По този начин Лукойл Нефтохимик „открадна" домакинското предимство от Дунав и може да спечели титлата, ако победи у дома в следващите две срещи от тази финална серия. Но не бива да се забравя борбения дух на състезателките от Дунав, които въпреки кадровите си проблеми няма да се откажат лесно от шанса да дублират титлата за първи път в своята история.

Победата бе първа за бургазлийки в Русе от 2 години насам. На 14 май 2007 за последно Дунав падна у дома от Лукойл Нефтохимик в тогавашните плейофи на страната. От тогава досега русенки имаха 7 поредни победи над бургаския тим пред собствена публика.

Срещата започна с кош на Даниел Кръчър, но веднага след това младата надежда на русенския баскетбол Даниела Петева бе фаулирана и изравни от накзателната линия за 2-2. Последваха 6 поредни точки за гостенките, които по подобие на вчерашния първи сблъсък поведоха от самото начало. Четири минути и половина преди края на първата десетка Лукойл Нефтохимик вече имаше аванс от 7 точки - 14-7. Все пак домакините заиграха по-добре и намалиха резултата до само 2 точки в полза на бургазлийки (21-19) след 10 минути игра като малко преди това дори бяха свалили и до само точка.

Христина Минкова изравни в началото на втората част за 21-21, но това бе и последното изравняване в този мач. Бавно и методично гостенките наложиха своето темпо и чрез силна защита и отлично нападение стигнаха до 12 точки актив - 44-32 след едно полувреме игра от този втори четвъртфинал. Единственият им минус, както и вчера в първата среща бяха големия брой технически грешки - цели 15 на брой за 20 минути.

В началото на второто полувреме ситуацията не се промени особено на терена в русенската зала „Дунав". На два пъти в 25-та минута Лукойл Нефтохимик имаха и аванс от 17 точки, но русенки намалиха до 13 след третата четвърт - 47-60.

Последната част започна със серия от 7-0 за Дунав, а преднината на Лукойл Нефтохимик падна под 10 точки за първи път от 19-та минута на срещата. Чрез кошове на Вероника Бортелова, Анна Римпова и тройка на Анета Митева Дунав свали до 54-60 точно 7.38 преди края. Самбурска отвърна с тройка, но чрез един наказателен удар на Римпова и кош на Зорница Костова пак върнаха разликата до само 6 - 57-63 точно 4.35 преди финалната сирена.

И тогава, докато състезателките на домакините се надпреварваха да изпускат, Самбурска отново взе контрол над събитията на терена и вкара два поредни коша за 67-57 за Лукойл Нефтохимик 1.50 преди края на мача. В последните секунди от мача двата тима си разменяха традиционните за това време фалове, а гостенките въпреки няколкото пропуска все пак устискаха ценната победа със 74-67. Така резултатът в серията вече е равен и това фаворизира повече Лукойл Нефтохимик, тъй като следващите две срещи от серията ще бъдат в Бургас в първите два дни на идната седмица - понеделник и вторник. Ако и след тях има равенство в резултата, то евентуалния пети сблъсък ще бъде отново в Русе следващия петък.

Зорница Костова вкара 14 точки, Наталия Топалова добави 12 точки и 9 борби, а Вероника Бортелова завърши с 11 точки, 8 асистенции и 4 борби.

За победителките Олена Самбурска бе фантастична със своите 29 точки и 8 борби. Елена Йоловска добави 17 точки, 9 овладени топки и 5 асистенции, а Даниел Кръчър 15 точки и 8 борби.

Източник: bulgarianbasket.com