© Ruse24.bg | | Русе и черноморското крайбрежие се очаква да бъдат най-засегнати от световната финансова криза и отражението й върху България и региона.Основна дейност в София, която ще действа като котва срещу кризата, са аутсорсинговите дейности по програмиране, архитектура и кол-центрове, който работят за чужбина и в условията на кризата има информации за увеличаване на заетите в тази дейност в България за сметка на западните централи и филиали.
Русе
Дунавският град се характеризираше с бум на строителството на търговски площи и цялостно благоприятно развитие поради близостта на Букурещ - около 20 пъти по-голям град, с по-високи от българските средни заплати. Мечтата Русе да се превърне в шопинг център на Букурещ обаче рухна като картонена кула с девалвацията на румънската лея и цялостната криза в Румъния. Нещо повече, русенци вече ходят в Букурещ да купуват поради вече по-ниските цени там. Така русенските търговски центрове губят дори местните клиенти.
На 23 февруари акционерите на Оргахим АД ще гласуват за нов договор с румънския мажоритарен собственик Поликолор за прехвърляне на производство за 15 млн. евро годишно от Румъния в Русе. В последните години прехвърлянето на производства от Румъния в Русе беше тенденция. Ако обаче сривът на румънската лея обърне тенденцията, икономиката на Русе ще пострада значително, защото при продължаваща слабост на румънската валута може за производителите да е по-евтино пренасяне на русенски производства в Гюргево и Букурещ.
През 2008 г. румънски търговци изкупуваха и значителни количества селскостопанска продукция, например зеленчуци от широк район от Варна до Велико Търново. През 2009 г. скъпият лев ще затрудни тази тенденция.
Така основен ключ за развитието на Русе е докъде ще стигне икономическата криза в Румъния. Доказателство за силната изложеност на кризата в Русе е понижението с над 20% в цените на наемите на офис площи в града през 2008 г., което е най-високото сред големите градове у нас.
Източник: investor.bg |